Pewnego jesiennego poranka Informację Turystyczną w Dukli odwiedził starszy uśmiechnięty, ale bardzo zmęczony Pan. „Do you speak English?” – zapytał nieśmiało. „Yes, I do. How can I help you?” – padła odpowiedź. Chyba jeszcze nikt nie ucieszył się tak bardzo z tych dwóch  zdań. Alan Stuart Hopkins, aż podskoczył z radości, złożył ręce w geście dziękczynnym i skierował je ku niebu. „Wariat” – to była pierwsza myśl, jaka pojawiła się w głowie. „Przynajmniej sympatyczny”. Starszy Pan wyglądał na zmęczonego, usiadł na krześle i zaczął opowiadać niezwykłą historię swojego życia i swej „przedostatniej podróży”.

Alan Stuart w Informacji Turystycznej w Dukli

Wszystko zaczęło się 10 września 1940 roku w Swansea w południowej Walii, gdzie przyszedł na świat Alan Stuart. W wieku 22 lat przeprowadził się do Niemiec, gdzie rok później poznał swoją żonę. W 1965 roku na świat przyszła córka. W tym samym roku wstąpił do Royal Air Force, w związku z czym trzy lata spędził na Cyprze. W 1969 roku ze względu na żonę zrezygnował z tej pracy i wrócił do rodziny do Niemiec. Założył swój biznes w branży komputerowej. Rozpoczął również studia biznesowe na Uniwersytecie w Niemczech. W 1981 roku otrzymał obywatelstwo niemieckie i wstąpił do służb cywilnych. Jednak praca ta bardzo go męczyła, dlatego po 11 latach wspólnie z żoną kupili przyczepę kempingową i rozpoczęli swoją kilkunastoletnią podróż po Europie. W latach 1992-2007 odwiedzili następujące kraje: Francja, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Luksemburg, Holandia, Irlandia. W każdym państwie przebywali dłuższy czas. W 2007 roku małżeństwo postanowiło sprzedać przyczepę i zakupić mieszkanie w Bad Bergzabern, niemieckiej miejscowości oddalonej o 10 km od granicy z Francją.

W grudniu 2020 roku postanowił, że przed śmiercią uda się w swoją „przedostatnią podróż” po krajach Unii Europejskiej. Podróżował do Bordeaux, Biarritz, przekraczając Pireneje dojechał do Le Boulou na granicy z hiszpańską Katalonią, kolejno Nice, Menton, Wenecja, Triest przy granicy ze Słowenią, następnie odwiedził Grecję, Bośnię i Hercegowinę, Albanię, Turcję, Bułgarię, Rumunię, gdzie został okradziony z karty kredytowej i z gotówki. Z Rumunii przejechał przez Węgry, Słowację, aby trafić do Polski, a dokładnie do Dukli.

W Rumunii skradziono mu pieniądze i kartę kredytową. Miał niedziałający telefon, ale udało mu się skontaktować z córką, która mieszka w Holandii. Przesłała mu pieniądze, które mógł wybrać tylko w walucie rumuńskiej – w lejach. Na Węgrzech i na Słowacji próbował wymienić pieniądze na Euro, ale żadnym z odwiedzonych miejsc nie mógł dokonać takiej transakcji. W Słowacji był już u kresu sił – bez pieniędzy, bez paliwa i głodny. Pomógł mu młody słowacki policjant, który zatankował mu auto i wskazał drogę do Polski. I tak pewnego październikowego poranka znalazł się w Informacji Turystycznej.

Ciekawa historia obywatela Europy, człowieka bardzo pogodnego i ciekawego. Alan z zaangażowaniem opisał historię swojego życia. Prosił, aby przekazać swoje wnioski z obserwacji szybko i intensywnie zmieniającej się Europy. W swej „przedostatniej podróży” odwiedził miejsca, które poznał prawie 20 lat wcześniej. Jest przytłoczony tym, jak bardzo te miasta się rozrosły, ile zielonego obszaru pochłonęły, jak bardzo stały się zatłoczone. Założył sobie, że odwiedzi kilka miejsc, które wspólnie z żoną pokochali, ale nie mógł znaleźć miejsca parkingowego, krążył, szukał, ale w końcu zrezygnowany musiał zmienić swoje plany. Ta podróż uświadomiła mu jak bardzo jesteśmy odpowiedzialni za środowisko, za zanieczyszczenia, za degradację terenów zielonych. Alan prosi nas wszystkich, obywateli świata, żebyśmy dbali o nasze środowisko, o naturę, dla dobra naszych dzieci i wnuków.

Alan Stuart Hopkins opuścił Informację Turystyczną z przeświadczeniem, że życia mu nie zostało już wiele, że ta jego „przedostatnia podróż” jest przygotowaniem do podróży ostatecznej, zabierającej go gdzieś znacznie dalej…

Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi świętujemy 22 kwietnia. W tym dniu organizowane są akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

Dbajmy o Naszą Ziemię!

W imieniu organizatorów zapraszamy Was na majówkę w spokojny, cichy i zielony Beskid Niski. Jeżeli jesteście miłośnikami klimatycznej muzyki i piwa regionalnego to w Browarze Dukla znajdziecie coś dla siebie.

1 maja w niedzielę o godzinie 19.00 odbędzie się koncert Kraków Street Band w restauracji Pub Browar Dukla w Rynku. Cena biletu to 50 PLN w przedsprzedaży, a w dniu koncertu 60 PLN. Dzieci do 14 roku życia pod opieką dorosłych wchodzą za darmo.

Kraków Street Band rusza w trasę promującą swój najnowszy, zaskakujący album pt.”Czekanie” – niejednoznaczny gatunkowo, energetyczny i szczery. Jak sama nazwa wskazuje, zespół miał dużo czasu na pracę nad płytą, fani natomiast od dawna jej wypatrywali. Najwyższy czas na koncert!

Skład zespołu: Łukasz Wiśniewski – śpiew, harmonijka, gitara akustyczna, ukulele
Tomek Kruk – gitara Dobro, gitara elektryczna, śpiew
Jacek Długosz – gitara akustyczna, gitara elektryczna
Adam Partyka – perkusja
Miłosz Skwirut – kontrabas
Krzysztof Chlipała – saksofon
Radek Mosurek – trąbka

www.krakowstreetband.com

6 maja w piątek o godz. 19.00 odbędzie się koncert Koncert Somethigski Trio również w restauracji Pub Browar Dukla w Rynku. Cena biletu to 30 PLN w przedsprzedaży. Dzieci do 14 roku życia pod opieką dorosłych wchodzą za darmo.

SOMETHINGSKI to solowy projekt wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty Nikodema Soszyńskiego, znanego między innymi z zespołu Freeborn Brothers, z którym zagrał setki jak nie tysiące koncertów w wielu miejscach w Europie i na świecie. Występował również z takimi zespołami jak the Jet-sons
czy Cyrk Deriglasoff. W 2020 roku nagrał pierwszą płytę zatytułowaną THINGS, a początkiem 2021 płyta ujrzała światło dzienne. Piosenka z tego wydawnictwa – “Na Dolinach” w przeciągu tygodnia zawędrowała na pierwsze miejsce w Podkarpackiej Liście Przebojów. Płyta to dziesięć utworów w bardzo zróżnicowanej stylistyce od folku po rock przez dancingowe przeboje nawiązujące do lat 70 polskiej muzyki rozrywkowej. Album ten pokazuje wszechstronność, talent i wielką miłość do muzyki i świata. To świat jest największą muzą autora od lat, a zebrane doświadczenia i wspomnienia pozwalają mu stale tworzyć.

Trio wyposażone w banjo, perkusje, kontrabas i skrzypce, i kilka innych instrumentów sprawia, że występy na żywo porywają słuchacza. Repertuar to głównie piosenki autorskie, ale też nie zabraknie coverów Bob Dylana, Czerwonych Gitar czy tekstów Leopolda Staffa z muzyką od Somethingskiego. 

Jeżeli chcecie być na bieżąco z wydarzeniami muzycznymi w Dukli zapraszamy Was na grupę Koncerty w Browar Dukla: https://www.facebook.com/groups/904606773424853

W sobotę 9 kwietnia br. w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu pt. „Dukla – Svidnik 360o”. Celem spotkania było otwarcie ścieżki historyczno-przyrodniczej „Po Dukli”, która powstała podczas realizacji projektu. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wirtualną rzeczywistość Dukla–Svidnik 360o, tj. interaktywną prezentację, w której zobaczyć można atrakcje, ciekawe miejsca, muzea od Dukli do Svidnika na Słowacji z wykorzystaniem aplikacji WEB i offline stworzoną na bazie panoram sferycznych z drona. Interaktywna prezentacja działa na płaszczyznach: w internecie pod wskazanym adresem www.360.dukla.pl i w goglach VR, poprzez stworzenie aplikacji (offline) i zainstalowaniu jej na goglach, wykorzystywanych jako osobne urządzenie.

W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Michał Szopa, dyrektor Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli Waldemar Półchłopek, primatorka Mesta Svidnik Marcela Ivančová, Kristina Tchirova – PR i menadżer Mesta Svidnik, Viera Dercova – pracownik Urzędu Miejskiego w Svidniku, Martina Lazengowa – pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Svidniku, dyrektor Muzeum Kultury Ukraińskiej w Svidniku Jaroslav Džoganík, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, etatowy członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Krośnie Monika Subik, radni Rady Miejskiej w Dukli, dyrektorzy szkół gminy Dukla, przewodnicy turystyczni, mieszkańcy miasta i gminy Dukla.

W programie spotkania była również prezentacja całego projektu, wirtualnej rzeczywistości Dukla – Svidnik 360o i przejście fragmentu ścieżki „Po Dukli”. Ten ostatni punkt programu ze względu na warunki atmosferyczne nie został zrealizowany.

W ramach projektu została wykonana ścieżka „Po Dukli”, składająca się z 16 przystanków o długości 13,5 km, administracyjnie obejmująca Duklę, Zboiska, Cergową i Jasionkę.

Nazwy kolejnych przystanków:

1. Transgraniczna Informacja Turystyczna w Dukli – Budka Nietelefoniczna

2. Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Dukli

3. Budynki: Sąd grodzki – Budynek Poczty – Dom pod lipami

4. Klasztor OO. Bernardynów w Dukli

5. Cmentarze wojenne w Dukli

6. Cmentarz komunalny w Dukli

7. Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych

8. Aleja akacjowa

9. Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli

10. Dąb szypułkowy w Cergowej

11. Wieża widokowa na górze Cergowej 12. Ruiny synagogi w Dukli

13. Komora celna w Dukli

14. Średniowieczna zabudowa rynku w Dukli

15. Cmentarze żydowskie w Dukli

16. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli

Ścieżka rozpoczyna się przy Transgranicznej Informacji Turystycznej, na dworcu autobusowym, gdzie zainstalowana została Budka Nietelefoniczna, przewodnik–podpowiadacz.

Tablicami oznakowano przystanki. Wykonano 5 tablic informacyjnych o wymiarach 200×150 cm, w tym jedną dwustronną, 9 tablic informacyjnych o wymiarach 150x100cm, jedną tablicę informacyjną 60×75 cm. Każdy przystanek został wyposażony w tabliczki z QR codem, z którego za pomocą smartfona można ściągnąć dane miejsce w wirtualnej rzeczywistości. Przystanek wieża widokowa na górze Cergowej został wyposażony w lunetę panoramiczną, zainstalowaną na górnej platformie a przy wieży postawiono stół i dwie ławy z drewna. Na przystanku MOSiR Dukla powstała wypożyczalnia rowerów z 8 rowerami górskimi i dwoma elektrycznymi, punkt małej elektromobilności, gdzie można naładować rower, komórkę laptop i stacje naprawy rowerów. Przygotowano i wydrukowano 2 tys. egzemplarzy foldera promującego ścieżkę „Po Dukli”.

Celem projektu było uatrakcyjnienie transgranicznego szlaku rowerowego „Beskidzkie Muzea”, mającego kształt pętli o długości 321 km, na odcinku Dukla – Svidnik.

Na spotkaniu w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli burmistrz Dukli i primatorka Svidnika przekazali gogle do: dukielskiego muzeum na ręce dyrektora Waldemara Półchłopka i do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej na ręce przewodniczącego Rady Towarzystwa Muzealnego Bohdana Gocza. Spotkanie zakończyło się skromnym poczęstunkiem uczestników spotkania.

Projekt Dukla – Svidnik 360o był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Interreg VA Polska – Słowacja 2014 – 2020. Wartość całego projektu to 283 665,61 zł, w tym 76,49% z EFRR, 5% z budżetu państwa i 18,51% z budżetu Gminy Dukla.

GMINA DUKLA, MESTO SVIDNIK bardzo serdecznie zapraszająna otwarcie ścieżki historyczno-przyrodniczej “PO DUKLI”, która powstała w ramach realizacji projektu pt. DUKLA – SVIDNIK 360o , współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020. Gmina Dukla i Mesto Svidnik są partnerami realizowanego projektu.

🇵🇱 9 kwietnia 2022 roku w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli odbędzie się oficjalne otwarcie ścieżki “PO DUKLI” i pierwsza prezentacja VR DUKLA – SVIDNIK 360o http://360.dukla.pl/spacer/

🇸🇰 12 kwietnia 2022 roku w Muzeum Kultury Ukraińskiej w Svidniku odbędzie się podsumowanie projektu.

Celem realizacji projektu jest uatrakcyjnienie transgranicznego szlaku rowerowego BESKIDZKIE MUZEA, przebiegającego m.in. przez Duklę i Svidnik.