Gmina Dukla – jedna z 2478 gmin w Polsce, ukryta gdzieś w Beskidzie Niskim, pośród gór nieprzekraczających 1000 m. n.p.m., z cichą, nadszarpniętą zębem czasu i zawirowaniami historycznymi stolicą gminy –Duklą. Dla nas mieszkańców, którzy wrośliśmy w tę ziemię i w jej dorobek niekiedy nie jest łatwo dostrzec unikatowość i niezwykły potencjał tego miejsca. A jednak Dukla przyciąga turystów polskich i zagranicznych, którzy dostrzegają bogactwo historii i tradycji, zabytków, pięknej przyrody, różnorodności kultur, jak i przyjaznych ludzi.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i turystów planowane jest utworzenie kolejnych ciekawych szlaków turystycznych na terenie gminy. W związku z tym przedsięwzięciem 14 kwietnia br. wspólnie z Zastępcą Nadleśniczego Nadleśnictwa Dukla Stanisławem Gazdą, dyrektorem MOSiR Dukla Michałem Szopą oraz przedstawicielem Urzędu Miejskiego w Dukli Anną Chłopecką dokonano w terenie wstępnych ustaleń nad przebiegiem dwóch szlaków: zielonego, który z Wietrzna prowadzi przez ciekawe punkty, wśród których najciekawszym jest stanowisko archeologiczne w lesie między przysiółkami Banią, a Łazami , gdzie odkryto ciałopalne cmentarzysko kurhanowe oraz czerwonego rozpoczynającego się w Wietrznie, biegnącego przez zaciszne tereny leśne, wokół „Frankowa” – wzgórza, na którym była usytuowana skocznia narciarska, w kierunku Wzgórza 534, gdzie połączy się z istniejącym Szlakiem Rowerowym Gminy Dukla oznaczonym kolorem niebieskim. Czerwony szlak będzie również prowadził do dukielskiego rynku starą drogą obok Sanktuarium św. Jana, którą przebiegał historyczny szlak handlowy.

W przyszłości planowane jest stworzenie sieci szlaków turystycznych gminy Dukla, do której stopniowo będą włączane kolejne miejscowości i ich atrakcje. Szlaki wraz z infrastrukturą mają służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom, którzy chcą aktywnie spędzić czas otoczeni piękną przyrodą Beskidu Dukielskiego.

Comments are closed.