Udostępniamy Wam kolejny odcinek szlaku rowerowego. Od Cmentarzy wojennych w Dukli, które znajdują się za Klasztorem OO. Bernardynów (Szlak Rowerowy Gminy Dukla oznaczony kolorem niebieskim) został oznaczony łącznikowy szlak rowerowy czerwony w stronę dawnej skoczni narciarskiej na Frankowie, biegnący między polami uprawnymi Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian. Końcowy odcinek przed skocznią narciarską został wykorytowany i utwardzony klińcem. Długość oznaczonej ścieżki znacznikami turystycznymi wynosi 1408 m i łączy się ze szlakiem czerwonym MTB “Przez Franków” w stronę Pałacówki lub w stronę Wietrzna przez Łazy.
Monthly Archives: lipiec 2021
Trasa nr 2 – Zielony szlak rowerowy
Mszana skrzyżowanie – Ropianka – Olchowiec – Wilsznia – Smereczne – Tylawa skrzyżowanie z drogą do Mszany
Długość szlaku: ok.15 km
Początek trasy na skrzyżowaniu w Mszanie, jedziemy w kierunku Olchowca później na Ropiankę obejrzeć rezerwat “Wadernik” utworzony w celu ochrony naturalnego stanowiska cisa pospolitego oraz unikatowych roślin jak np. storczyk szerokolistny, wawrzynek wilcze łyko, znajduje się tu również studencka chatka klubu turystycznego z Warszawy (czynna sezonowo).
Ropianka- Olchowiec (5-ty km)
z Ropianki jedziemy do Olchowca, jest to niewielka wioska łemkowska położona w dolinie rzeki Wilszni u podnóża Baraniego, Jasieniowa, północnego ramienia Kurego i górującego Horbu. Przy drodze prowadzącej w górę potoku Olchowczyk stoi zabytkowa cerkiew pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja, do której dochodzi się przez zabytkowy, kamienny mostek. Możemy pojechać na Kolonię Olchowiec i zobaczyć prywatne muzeum Pana Kiełbasińskiego w łemkowskiej, dawnej chyży Michała Gabło.
Olchowiec- Wilsznia-Smereczne- Tylawa skrzowanie (14-ty km)
Jadąc z Olchowca w kierunku Tylawy mijamy miejsca po wysiedlonych wsiach łemkowskich: Wilszni – pozostały tylko po niej zarysy cmentarza przycerkiewnego, a następnie wsi Smereczne, położonej w dolinie rzeki Smerczanki (w okresie II-giej wojny światowej funkcjonowała tutaj strażnica Grenschutzu, w jej budowie Niemcy wykorzystali nagrobki przywiezione z kirkutu z Dukli (dzisiaj możemy oglądać tylko resztki murów). Mijamy dzwonnicę upamiętniającą dawnych mieszkańców wsi, ze Smerecznego dojeżdżamy do Tylawy i szosy prowadzącej na Przełęcz Dukielską, tu skręcamy na lewo i asfaltem jedziemy w kierunku Dukli.
Trasa nr 1 – Czerwony szlak rowerowy
Dukla – Tylawa – Dukla
(dla rowerów turystycznych)
Dukla -Teodorówka – Iwla – Chyrowa – Mszana – Tylawa – Trzciana – Pustelnia św. Jana z Dukli – Lipowica – Dukla
Długość szlaku: ok. 30 km
Trasa rozpoczyna się na przystanku PKS w Dukli (w Dukli można zobaczyć: 12 zabytkowych kamieniczek w czworobocznej zabudowie rynku, ratusz z ok. 1611 r., kościół parafialny pw. Marii Magdaleny późnobarokowy z wystrojem wnętrz w stylu rokoko, kościół OO. Bernardynów z relikwiami św. Jana z Dukli, pomnik św. Jana z Dukli i Ojca św. Jana Pawła II, Muzeum Historyczne – Pałac (obejmujące pałac magnacki Mniszchów XVIII w. z dwiema oficynami, park w stylu francusko-saskim), ruiny synagogi żydowskiej z 1758 r, ruiny browaru z XVIII w., cmentarz wojenny z I-szej i II-giej wojny światowej).
Dukla – Teodorówka
Z przystanku PKS jedziemy ul. Trakt Węgierski, przy kościele farnym skręcamy na ul. Mickiewicza, po prawej stronie widoczna pod lipą XIX w. kapliczka św. Barbary, ul. Mickiewicza łączy Duklę z Teodorówką (tu oglądać możemy jeszcze stare, drewniane chałupy).
Teodorówka – Iwla
zbliżamy się do Iwli, po prawej stronie ścieżki widać Franków (wzgórze 534) z bielącym się na szczycie pomnikiem ku czci poległym żołnierzom czechosłowackim, jedziemy przez “Dolinę Śmierci” miejsce krwawych walk we wrześniu 1944 r. podczas operacji dukielsko-preszowskiej (w czasie której zginęło wiele tysięcy żołnierzy radzieckich, czechosłowackich i niemieckich).
Iwla – Chyrowa
Na trasie możemy podziwiać piękne widoki: po prawej stronie góra Dania (696 m n.p.m.), po lewej Chyrowa (694 m n.p.m.), po prawej znajduje się stacja narciarska Chyrowa-Ski wyciąg narciarski: dł. 900 m., 400 m i 100 m, po lewej w dolinie drewniano-murowana cerkiew z II-giej połowy XVIII w. z cennym ikonostasem.
Chyrowa – Mszana skrzyżowanie
Z Chyrowej jedziemy w kierunku Mszany skrzyżowanie (w pobliżu po lewej rezerwat “Igiełki”- naturalne stanowisko cisa pospolitego).
Mszana skrzyżowanie – Tylawa
Z Mszany skrzyż. jedziemy do Mszany, mijamy stare łemkowskie chyże, krzyże przydrożne, wjeżdżamy w “księżycowy” krajobraz po PGR-owskiego gospodarstwa rolnego, jesteśmy w Tylawie (warto tu zobaczyć cerkiew murowaną z 1787 r, w niej odrestaurowany ikonostas, obecnie parafia rzymsko-katolicka).
Możemy też pojechać w kierunku Zyndranowej (5km – trasa nie oznakowana), aby obejrzeć Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej: zabytkowe, drewniane zabudowania z 1860 r., przedmioty codziennego użytku, przydrożne krzyże.
Tylawa-Trzciana
Kierując się w kierunku Trzciany mijamy Górę Piotruś (728 m n.p.m.), możemy również zboczyć w kierunku Jaślisk (trasa nie oznakowana) obejrzeć rezerwat “Przełom Jasiołki”- obejmujący północne stoki wzgórza Ostra (687 m n.p.m.), które zachowały drzewostan w klasycznym układzie piętrowym, nie zbaczając w kierunku Jaślisk z Tylawy dojeżdżamy do Trzciany. Za wsią w lewo kierujemy się do Pustelni św. Jana z Dukli (1,5 km) od głównej drogi, na wzgórzu Zaśpit znajduje się kościółek, grota z figurą św. Jana z Dukli oraz cudowne źródełko – miejsce to po kanonizacji bł. Jana na świętego, którego dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II w 1997 r. odwiedza tysiące pielgrzymów z całego świata.
Możemy pojechać w kierunku Zawadki Rymanowskiej (trasa nie oznakowana), warto zobaczyć cerkiew drewnianą z 1855 r. z pięknym ikonostasem, kaplicę murowaną z 1855 r. (obecnie parafia rzymsko-katolicka).
Trzciana – Nowa Wieś – Lipowica
W Nowej Wsi mijamy rezerwat “Cisy”, na zachodnim zboczu Góry Cergowej i rezerwat “1000-lecia na Górze Cergowej z zachowanym w stanie nie zmienionym fragmentu wielogatunkowego, naturalnego lasu mieszanego z przewagą buczyny karpackiej.
Lipowica- Dukla
Z Lipowicy dojeżdżamy do Dukli, po lewej stronie widzimy żydowskie cmentarze z XVIII i XIX w, wjeżdżamy na ul. Kościuszki (koło tartaku), stąd na dukielski rynek.
Szlak zielony “Przez Centrum”
Wietrzno – rzeka Jasiołka – Równe -Lubatówka
Długość szlaku: 4,4 km
Drogi szutrowe: 0,4 km
Drogi asfaltowe: 3,95 km
Most linowy: 0,05 km
Szlak rowerowy “Przez Centrum” oznaczony kolorem zielonym. Odcinek łączący Szlak Rowerowy Gminy Dukla (niebieski) z Transgranicznym szlakiem Rowerowym “Beskidzkie Muzea”.
Rozpoczyna się w Wietrznie, przy drodze powiatowej, na rozwidleniu dróg, na wschód drogą szutrową, w kierunku rzeki Jasiołka i miejscowości Równe. Pierwsza część szlaku przebiega przez most linowy łączący Wietrzno i Równe. Zjeżdżając z kładki nad rzeką prowadzi ulicą Dworską do drogi międzynarodowej S19 i biegnie dalej przez wieś Równe, ulicą Długą, aż do Lubatówki.
Trasa kończy się na skrzyżowaniu z Lubatówką, gdzie dalej można już poruszać się Transgranicznym Szlakiem Rowerowym “Beskidzkie Muzea”
U W A G A !
Kładka na rzece Jasiołka – most linowy, łącząca miejscowość Równe z Wietrznem została ZAMKNIĘTA. W związku z toczącym się postępowaniem administracyjnym dotyczącym kładki, a w szczególności jej stanu technicznego, który stwarza niebezpieczeństwo dla użytkowników Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krośnie wydał DECYZJĘ ZAKAZUJĄCĄ KORZYSTANIA Z KŁADKI. Dalsze losy będą zależne od ekspertyzy technicznej dotyczącej stanu kładki, którą nakazał PINB w Krośnie sporządzić właścicielom tj. Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie zlewnia w Jaśle oraz prywatnym współwłaścicielom.
W związku z tym odcinek szlaku rowerowego nad rzeką Jasiołką, prowadzący przez most linowy zostaje ZAMKNIĘTY !!! Z punktu gdzie szlak się rozpoczyna, aby dostać się do miejscowości Równe można zrobić objazd:
- na północ – drogą powiatową, dalej przez wieś Wietrzno, na pierwszym skrzyżowaniu w prawo, przez most, w kierunku drogi międzynarodowej S19, na której obrać kierunek południowy już drogą główną do Równego,
- na południe – w kierunku Dukli, przez Wietrzno, Zboiska, drogą międzynarodową S19 obrać kierunek północny już do Równego.
Konkurs
Zapraszamy Państwa do udziału w konkursie zorganizowanym na naszym profilu na Facebook’u (www.facebook.com/dukla.it). Konkurs dotyczy wiedzy na temat Świętego Jana z Dukli. Zamieszczajcie odpowiedzi w komentarzu. Wygra ten, kto udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi w najkrótszym czasie.
Konkurs trwa od 10 lipca od godz. 9.00 (uroczystości odpustowe na Pustelni św. Jana z Dukli w Trzcianie) do 11 lipca do godziny 23.00 (uroczystości odpustowe w Kościele i Klasztorze OO. Bernardynów w Dukli)
Nagrody:
- miejsce: XI tom Biblioteki Dukielskiej: O. Dobromiła Marii Godzika “Święty Jan z Dukli. Cudotwórca wciąż aktualny” oraz medalik wydany z okazji 20-lecia Kanonizacji Św. Jana z Dukli i przekazany na konkurs przez Panią Marzenę Brożynę (medaliki można zakupić w sklepie jubilerskim przy ul. Cergowskiej 1 w Dukli)
- miejsce: Figurka Św. Jana z Dukli przekazana przez Pana Zenona Gawrona (stoisko na parkingu przy Pustelni Św. Jana z Dukli) oraz książka Stanisława Kality “Święty Jan z Dukli. Patron Polski” przekazana przez autora;
- miejsce: “Napij się ze źródła” – tomik poezji wydany w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Poezji im. Św. Jana z Dukli. Wiersze laureatów z lat 2007-2011.
Regulamin konkursu: