17 czerwca klasa IIa, wraz z wychowawczynią Józefą Winnicką-Sawczuk oraz panią pedagog Marią Martowską, odwiedziła Biuro Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli. Uczniowie mieli okazję zobaczyć miejsce, w którym mieści się biuro informacji turystycznej, zapoznać się z tematyką pracy biura, porozmawiać o atrakcjach turystycznych gminy Dukla, o szlakach turystycznych oraz o ciekawostkach związanych z terenem Beskidu Niskiego.

Na ogólnopolskiej antenie TVP3 rusza wakacyjny program – „Lato w regionach”. Dziennikarze z oddziałów TVP będą pokazywać najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca w Polsce i relacjonować najciekawsze imprezy plenerowe. Inauguracyjny program promujący emitowany 18 czerwca przygotowuje TVP3 Rzeszów. Następnego dnia wozy transmisyjne staną na rynku w Dukli.

Programy z cyklu „Lato w regionach”: emitowane będą w wakacyjne soboty i niedziele. Kilka razy dziennie widzowie będą mogli obejrzeć relacje „na żywo” lub wcześniej przygotowane programy z rożnych miejsc Polski. Na początek, 18 czerwca w trzech „wejściach” o godz. 12.35, 13.20 i 16.30 promowane będzie Podkarpackie.

– Z naszymi gośćmi będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób można dotrzeć na Podkarpacie, co warto zwiedzić, gdzie spędzić urlop w sposób aktywny, jakie imprezy i koncerty koniecznie trzeba zobaczyć i gdzie można popróbować regionalnego jadła – mówi Marcin Pawlak, autor podkarpackich odcinków „Lata w regionach”.

W niedzielę, 19 czerwca „Lato w regionach” pozostanie w południowo-wschodniej Polsce i odwiedzi Duklę – historyczne miasteczko, malowniczo położone u podnóża Góry Cergowa w Beskidzie Niskim. Na dukielskim rynku, gdzie odbywać się będzie impreza sobótkowa, stanie także miasteczko telewizyjne z wozami transmisyjnymi i namiotami promocyjnymi.
Zaproszeni do plenerowego studia goście opowiedzą o historii, kulturze i tradycjach miasta oraz jego okolic. Pokażemy miejsca związane z kultem św. Jana z Dukli i przypomnimy, że Dukla przed wiekami była jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce. Odwiedzimy pobliską Dolinę Śmierci, gdzie podczas II wojny światowej doszło do jednej z największych bitew pancernych i zajrzymy do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Dowiemy się także jak aktywnie spędzić czas na beskidzkich szlakach rowerowych, jakie atrakcje przyrodnicze czekają na turystów i jakich potraw regionalnych można tu posmakować.
Postaramy się udowodnić, że ZIEMIA DUKIELSKA jest doskonałym miejscem na letni wypoczynek.
Relacje z Dukli w ogólnopolskim paśmie TVP3 i na regionalnej antenie TVP3 Rzeszów w niedzielę, 19 czerwca o godz. 9:45, 11:50, 12:40, 19.40, 20.30 i 21.00.
W sobotę o godzinie 10.50 i 19.00 zostanie także wyemitowany film „DUKLA – WROTA KARPAT”.

Rodzinny Tabor w Zawadce Rymanowskiej

Chcesz spędzić z dziećmi tydzień wakacji wypełniony tradycyjną muzyką, tańcem i rzemiosłem w malowniczym Beskidzie Niskim? Weź udział w trzeciej edycji niezwykłego festiwalu tradycji Podkarpacia. Zapisy trwają!

Rodzinny Tabor na węgierskim trakcie (od 3 do 9 VII), adresowany jest specjalnie do rodziców z dziećmi. Dla dorosłych i młodzieży zaplanowano potańcówki i warsztaty tradycyjnych tańców węgierskich i polskich przy wytrawnych kapelach, warsztaty instrumentalne, śpiewacze, rzemieślnicze, spacery przyrodnicze, wykłady o podkarpackiej architekturze, muzyce i tańcu. Dla dzieci – każdego przedpołudnia ponad 3 godziny zajęć muzycznych, tanecznych, plastycznych oraz opowieści z muzyką.

Szczegóły: www.rodzinnytabor.pl.

Wstęp wolny na 2 imprezy – 3 i 9 VII:

W niedzielę 3 lipca o godz. 16.00 inauguracyjna potańcówka przy zyskującej międzynarodową sławę rodzinnej Kapeli Maliszów oraz przy Hungarian FolkEmbassy.
W sobotę 9 VII g.15.00 finałowy „Targ Tradycji”: sprzedaż tradycyjnego rękodzieła i produktów regionalnych i potańcówka przy kapeli Pogórzanie.

Zawadka Rymanowska, Beskid Niski,

3 – 9 lipca 2016

www.rodzinnytabor.pl

Film o Rodzinnym Taborze:
https://www.youtube.com/watch?v=LOwJE5_tV30&feature=youtu.be

Muzyka węgierska w wykonaniu Hungarian Folkembassy:https://www.google.pl/url…

Kapela Maliszów: https://www.youtube.com/watch?v=LKSelsOK2SU,https://www.youtube.com/watch?v=xvQS-op3ZNQ

Już po raz siedemnasty w ‪‎Sanktuarium‬ św. Jana z Dukli w Dukli‬ odbywał się Przegląd Chórów Kościelnych i Cerkiewnych.
12 czerwca br. w kościele OO. Bernardynów wystąpiły chóry:
– „Koloryt” z Rymanowa,
– „Karmel” ze Stropkova,
– „Cantate” z Iwonicza,
– Żeński Chór „Harmonia” z Budapesztu,
– „Echo” z Krosna.

To cudowne śpiewanie wpisało się już na stałe do tradycji muzycznej Podkarpacia. Chóry śpiewały dla Świętego Jana Pawła II i Świętego Jana z Dukli w dziewiętnastą rocznicę odwiedzin największego Polaka największego duklanina. Na zakończenie chóry i słuchacze zaśpiewali wspólnie “Barkę”, a gospodarze o. Ksawery, Sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak i wicestarosta krośnieński Adolf Kasprzyk wręczyli dyrygentom pamiątkowe statuetki i kwiaty. Organizatorem przeglądu jest już od siedemnastu lat: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Gmina Dukla i Ośrodek Kultury w Dukli oraz klasztor OO. Bernardynów. Dziękując za przybycie chórom i słuchaczom pani sekretarz Halina Cycak powiedziała: Wysłuchaliśmy pięknej muzyki, która oparta jest na muzyce natury, w którą wsłuchiwali się Święty Jan z Dukli i Święty Jan Paweł II wędrując po Beskidzie Niskim.
kbr

“Bardzo chciałem tu przybyć…” – Jan Paweł II

Te pamiętne słowa Jan Paweł II wypowiedział dziewiętnaście lat temu – 9 czerwca 1997 roku – u grobu św. Jana z Dukli w dukielskim Sanktuarium. Przybycie Ojca Świętego do Dukli i dokonanie kanonizacji Jana Duklana następnego dnia w Krośnie oraz poświęcenie kościoła św. Piotra i św. Jana z Dukli było częścią V Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.
Ojciec Święty wylądował na lotnisku w Targowiskach – Łężanach w dniu 9 czerwca, następnie przyjechał do Dukli, aby spotkać się z mieszkańcami Dukli i licznie przybyłymi pielgrzymami, do których m. in. powiedział:

“Bracia i siostry, często nawiedzajcie to miejsce! Ono jest wielkim skarbem tej ziemi”.
W dukielskim klasztorze Jan Paweł II spędził noc, gdzie mógł “w ciszy klasztoru (…) wgłębić się w tajemnicę życia i świętości” Jana Duklana. Uroczystości kanonizacyjne w Krośnie oraz poświęcenie kościoła św. Piotra i nadanie mu przez Ojca Świętego drugiego patrona św. Jana z Dukli miały miejsce 10 czerwca 1997 r.

O wizycie Wielkiego Polaka w Dukli przypominają:
– kielich mszalny – dar Papieża Jana Pawła II dla sanktuarium w Dukli,
– pamiątkowy podpis Ojca Świętego w kronice klasztornej,
– elementy wyposażenia z pokoju papieskiego,
– oprawioną w skórę Uchwałę Rady Miejskiej w Dukli nadającą Jego Świątobliwości tytuł Honorowego Obywatela Dukli oraz inne pamiątki.
– pomnik na placu przed Sanktuarium w Dukli przedstawiająca Papieża Jana Pawła II, św. Jana z Dukli oraz krzyż pojednania.

Duklanie osobiście stawili się w Rzymie, by zaprosić Ojca Świętego do odwiedzenia miasta św. Jana. Wszystkie działania podejmowane w tym czasie miały jak najlepiej przygotować mieszkańców Dukli i całego Podkarpacia do godnego przyjęcia Ojca Świętego. Przedstawiciele władz kościelnych i samorządowych odbyli także pielgrzymkę do Rzymu, by bezpośrednio podziękować Ojcu Świętemu za dar kanonizacji.
Ten czas przygotowań i pokanonizacyjnych wydarzeń znalazł odzwierciedlenie w korespondencji z Watykanem, planach, fotografiach, pamiątkach, transparentach, plakatach, medalach, ekslibrisach, kartach pocztowych, kopertach, znaczkach i banknotach z okolicznościowym nadrukiem, a także publikacjach.

Zdjęcia nadesłał Pan Bogusław Szczurek. Bardzo serdecznie dziękujemy!