Góra Cergowa (zwana też Cergowską Górą lub Wielką Górą) znajduje się na południowy wschód od Dukli. Jej wysokość to 716 m n.p.m. Nie jest ona najwyższą górą Beskidu Niskiego, ale swoją tajemniczością, osobliwością i wyjątkowością przyciąga wielu turystów, a także pielgrzymów. (Więcej informacji o Górze Cergowej TUTAJ)

U podnóża Góry Cergowej, wśród rosłych pochylonych drzew, znajduje się kapliczka nazywana “Złotą Studzienką”, miejsce gdzie według podań przebywał św. Jan z Dukli. Występuje tu naturalne źródełko wody, której przypisuje się cudowne właściwości.

Najwyższy z trzech szczytów góry Cergowej wznosi się na wysokość 716 m n.p.m. i to właśnie na nim znajduje się ważna atrakcja turystyczna regionu – wieża widokowa i żelazny krzyż.

Przez górę Cergową prowadzą piesze szlaki turystyczne m. in.

Główny Szlak Beskidzki – czerwony, którym można dotrzeć na górę Cergową od strony Nowej Wsi lub Iwonicza- Zdroju,

– Szlak żółty łącznikowy z Dukli przez górę Cergową, górę Piotruś do parkingu na Stasianie,

Szlak Papieski prowadzący z Dukli przez górę Cergową w kierunku Iwonicza,

– Ścieżka przyrodnicza „Do Złotej Studzienki”, pokazująca ciekawostki przyrodnicze.

HISTORIA POWSTANIA WIEŻY

Turysta zdobywając górę nie był do końca usatysfakcjonowany, ponieważ z mocno zalesionego szczytu nie można było oglądać okolicy. To przyczyniło się do wybudowania wieży. Nie jest to pierwsza tego typu budowla w tym miejscu, ponieważ na szczycie wznosiła się już wieża triangulacyjna, która służyła do pomiarów geodezyjnych, a w czasie II wojny światowej była wieżą obserwacyjną.

Próby związane z wybudowaniem wieży podjęli członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dukielszczyzny jeszcze przed rokiem 2009.

Po kilku latach od pomysłu powstania wieży widokowej na górze Cergowej w 2016 roku gmina Dukla jako inwestor zleciła wykonanie projektu. Kształt wieży widokowej nawiązuje do tradycji wydobycia ropy naftowej w rejonie beskidzkim i przypomina szyby kanadyjskie, znajdujące się na terenach kopalnianych w naszym regionie. Budowa wieży widokowej na górze Cergowej nie była łatwym wyzwaniem, ale w końcu 27 października 2018, dzięki profesjonalnej pracy Tatrzańskiej Firmy Budowlanej Wojciecha Pawlikowskiego nowa atrakcja turystyczna w Gminie Dukla została oficjalnie udostępniona.

Projekt wieży widokowej na Górze Cergowej

Wieża widokowa jest drewnianą budowlą o wysokości 21,72 m (do szczytu krokwi), która wraz ze ścianami otwartymi jest zadaszona dachem wielospadowym. Posiada cztery poziomy użytkowe – przyziemie oraz trzy platformy pośrednie z miejscami stojącymi oraz platformę widokową z miejscami siedzącymi. Wieża posiada również platformę techniczną ze schodami. Długość i szerokość całkowita bez okapu wynosi 9,48 x 9,48 mb. Wieża pokryta jest gontem. Maksymalna ilość osób jednorazowo przebywających w obrębie platformy widokowej nie powinna przekraczać 10 osób.

Zarządzana jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli.

Jak dotrzeć na wieżę?

  • z Dukli – żółtym szlakiem przez wieś Cergową – przysiółek Zakluczyna (2,2 km)  Zakluczyna Parking – Góra Cergowa
  • z Jasionki – droga tzw. „Szczurkówka” (2,4 km)
  • z Lubatowej – Głównym Szlakiem Beskidzkim – czerwonym (3,4 km)
  • z Zawadki Rymanowskiej – żółtym szlakiem (3,3 km)
  • z Nowej Wsi – Głównym Szlakiem Beskidzkim – czerwonym (3,0 km) Wieża Widokowa Cergowa Z Zawadki Rymanowskiej
Jak dotrzeć na wieżę widokową na Górze Cergowej?

Punkt widokowy na szczycie Cergowej to miejsce, z którego roztaczają się niezapomniane widoki na Beskid Niski, Bieszczady i Tatry. Jest idealną lokalizacją by podziwiać uroki Karpat.

Zapraszamy i do zobaczenia na szlaku!

Comments are closed.