Tel. 577 900 958, tit@dukla.pl, ul. 3 Maja 1, Dukla

Nie można wyświetlić obrazka Nie można wyświetlić obrazka Nie można wyświetlić obrazka
Nie można wyświetlić obrazka Nie można wyświetlić obrazka Nie można wyświetlić obrazka Nie można wyświetlić obrazka Nie można wyświetlić obrazka Nie można wyświetlić obrazka Nie można wyświetlić obrazka

Transgraniczna informacja turystyczna w Dukli

Wieża widokowa na Baranim to już niestety historia. Jednakże pozostawiamy tutaj informacje jako ciekawostkę krajoznawczą.

Wierzchołek Baraniego znajduje się na wysokości 754 m n.p.m. Cały masyw ma postać dziesięciokilometrowej długości grzbietu, przebiegającego z północnego zachodu na południowy wschód. Grzbiet Baraniego jest typowy dla tej części Beskidu Niskiego – szeroki i zaokrąglony.

Choć dziś trudno w to uwierzyć, w przeszłości grzbiet był w dużej mierze wylesiony. Jedynie sam wierzchołek i stoki opadające do doliny potoku Baranie porastał las.

Wysoki i centralnie położony w Beskidzie Niskim szczyt stanowił w przeszłości znakomity punkt widokowy, tym bardziej że stała na nim wieża triangulacyjna, zbudowana przez Niemców w latach II Wojny Światowej (zawaliła się zimą 1999/2000). Panorama z niej obejmowała cały Beskid Niski, a także m.in. Tatry, Bieszczady i Połoninę Równą.

W 2006 r. Słowacy wybudowali drewnianą wieżę widokową, która zawaliła się wiosną 2019 roku.

Po polskiej stronie granicy na Baranim stoi schron MPN (możliwość uzyskania pamiątkowej pieczątki Magurskiej Odznaki Terenowej), znajdują się tu drogowskazy pieszych szlaków turystycznych oraz tablica informacyjna.

Na Baranim co roku spotykają się mieszkańcy Olchowca ze Słowackimi przyjaciółmi.

Copyright TIT Dukla 2016 design byEmka-Studio Emka-Studio