Wykład dr. Łukasza Bajdy w Pałacu w Dukli

„Szlachta w Bieszczadach, na Pogórzu i w Beskidzie Niskim” – 23 kwietnia 2025 r.

Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli serdecznie zaprasza na wyjątkowy wykład dr. Łukasza Bajdy pt. „Szlachta w Bieszczadach, na Pogórzu i w Beskidzie Niskim”, który odbędzie się w środę, 23 kwietnia 2025 r. o godzinie 17:00 w salach Pałacu w Dukli.

Podczas spotkania dr Bajda przybliży słuchaczom losy szlachty zamieszkującej tereny południowo-wschodniej Polski – od Bieszczadów, przez Pogórze aż po Beskid Niski. Opowie o ich roli w historii regionu, codziennym życiu, wpływie na lokalną kulturę, a także przemianach, jakie dotknęły tę warstwę społeczną na przestrzeni wieków.

W trakcie wydarzenia będzie można nabyć najnowszą książkę autora pt. „Ziemianie z podkarpackich dworów” (2024), która stanowi niezwykłą opowieść o dawnych mieszkańcach podkarpackich dworów – zarówno tych znanych, jak i zapomnianych. Publikacja zawiera 23 historie osób związanych z takimi miejscowościami jak Babica, Bratkówka, Korczyna, Lesko, Mikulice czy Zarzecze. Książka ukazuje szerokie spektrum postaci – od arystokratów i polityków, przez artystów, po pasjonatów, którzy mimo trudności pozostawili trwały ślad w historii Polski.

Jak pisze autor we wstępie, świat ziemian przeminął wraz z reformą rolną z 1944 roku, ale ich dziedzictwo pozostaje żywe w kulturze i pamięci lokalnej.


O autorze:

dr Łukasz Bajda (ur. 1986) – historyk, przewodnik beskidzki i dziennikarz, od urodzenia związany z Bieszczadami. W 2015 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na UMCS, broniąc pracy pt. Szlachta ziemi sanockiej w XVIII wieku. Autor licznych publikacji poświęconych historii i dziedzictwu Podkarpacia, w tym m.in.:

Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa (2011)
Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie (2017)
Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka (2018)
Bieszczady. To, co najważniejsze (2020)
555 zagadek o Bieszczadach (2021)
Myśliwi Gór Sanockich (2023)

Zapraszamy wszystkich miłośników historii, pasjonatów regionu oraz osoby zainteresowane losami polskiej szlachty i ziemiaństwa!

Wstęp wolny.

Comments are closed.