Karpackie Zwierciadło Kultur – I edycja

W dniach 31 lipca – 15 sierpnia 2025 roku Podkarpacie stanie się centrum żywej kultury karpackiej. Wszystko za sprawą I edycji Festiwalu „Karpackie Zwierciadło Kultur”, którego organizatorami są Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

2 sierpnia w Dukli będzie miał miejsce Karpacki Jarmark Artystyczny, na którym będziecie mogli odwiedzić plenerowe stoisko Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli.

To unikalne wydarzenie łączy tradycję, muzykę, sztukę i wielokulturowe dziedzictwo regionu Karpat. Festiwal odbędzie się w kilku miejscowościach południowo-wschodniej Polski, m.in. w Sanoku, Haczowie, Dukli, Komańczy, Jasle, Cisnej, Daliowej, Łopience i Uluczu.

Co czeka na uczestników?

🎶 Strefa Liry – Międzynarodowy Festiwal Liry Korbowej

W dniach 31 lipca – 2 sierpnia Sanok stanie się stolicą jednego z najbardziej unikalnych instrumentów ludowych – liry korbowej. W ramach festiwalu zaplanowano koncerty w Haczowie i skansenie w Sanoku z udziałem m.in. zespołu Lirofonia, francuskiego wirtuoza Guilhema Desq oraz grupy Wernyhora.

🎨 Karpackie Jarmarki Artystyczne

Na jarmarkach w Dukli, Sanoku, Komańczy, Jaśle, Cisnej i innych miejscowościach można będzie podziwiać i zakupić rękodzieło artystów ludowych, spróbować lokalnych przysmaków, wziąć udział w warsztatach i animacjach rodzinnych.

🌄 Koncerty i wydarzenia specjalne

Na festiwalowej scenie pojawią się znani artyści z Polski, Francji i Słowacji. Wśród nich m.in.:

  • Guilhem Desq (Francja) – koncert w Sanoku
  • Rusin Čendeš Orchestra & Drist (Słowacja)
  • Transkapela – koncerty w Uluczu i Łopience z projektem „Muzyka Karpat”
  • Zespół Widymo – warsztaty i koncert w Daliowej
    Wydarzenia te stanowić będą okazję do muzycznych podróży przez Karpaty: od tradycji łemkowskiej i bojkowskiej po nowoczesne aranżacje inspirowane folklorem.

Festiwal z duszą Karpat

„Karpackie Zwierciadło Kultur” to coś więcej niż seria koncertów i jarmarków – to żywy dialog kultur, tradycji i pokoleń. To także sposób na pokazanie piękna i bogactwa regionu, którego historia spleciona jest z losami wielu narodów i mniejszości etnicznych.

🎫 Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
📍 Szczegółowy program dostępny na plakatach oraz w mediach społecznościowych.

Organizatorzy:

  • Województwo Podkarpackie
  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Comments are closed.