WIEŻA WIDOKOWA NA GÓRZE CERGOWEJ

Góra Cergowa (zwana też Cergowską Górą lub Wielką Górą) znajduje się na południowy wschód od Dukli. Jej wysokość to 716 m n.p.m. Mimo, że nie jest najwyższym szczytem Beskidu Dukielskiego jej trójgarbna sylwetka jest jej cechą charakterystyczną i rozpoznawalną. Wybudowana wieża stała się ważną atrakcją turystyczną regionu.

Nie jest to pierwsza tego typu budowla w tym miejscu, ponieważ na szczycie wznosiła się już wieża triangulacyjna, która służyła do pomiarów geodezyjnych, a w czasie II wojny światowej była wykorzystywana do obserwacji.

Gmina Dukla w 2016 roku jako inwestor zleciła wykonanie projektu, następnie przystąpiła do prac w terenie. Kształt platformy widokowej został zaczerpnięty z architektury dawnych obiektów wiertniczych typu „kanadyjskiego” znajdujących się na terenach kopalnianych w naszym regionie.

Wieża ma wysokość 21,72 m (do szczytu krokwi). Budowla wraz ze ścianami otwartymi jest zadaszona dachem wielospadowym. Posiada cztery poziomy użytkowe – przyziemie oraz trzy platformy pośrednie z miejscami stojącymi oraz platformę widokową z miejscami siedzącymi. Długość i szerokość całkowita bez okapu wynosi 9,48 x 9,48 mb. Wieża pokryta jest gontem. Maksymalna ilość osób jednorazowo przebywających w obrębie platformy widokowej nie powinna przekraczać 10 osób.

Jak dotrzeć na wieżę?

  • z Dukli – żółtym szlakiem przez wieś Cergową – przysiółek Zakluczyna (2,2 km)  Zakluczyna Parking – Góra Cergowa
  • z Jasionki – droga tzw. „Szczurkówka” (2,4 km)
  • z Lubatowej – Głównym Szlakiem Beskidzkim – czerwonym (3,4 km)
  • z Zawadki Rymanowskiej – żółtym szlakiem (3,3 km)
  • z Nowej Wsi – Głównym Szlakiem Beskidzkim – czerwonym (3,0 km) Wieża Widokowa Cergowa Z Zawadki Rymanowskiej
WIEŻA WIDOKOWA NA BARANIM

Wierzchołek Baraniego znajduje się na wysokości 754 m n.p.m. Cały masyw ma postać dziesięciokilometrowej długości grzbietu, przebiegającego z północnego zachodu na południowy wschód. Grzbiet Baraniego jest typowy dla tej części Beskidu Niskiego – szeroki i zaokrąglony.

Choć dziś trudno w to uwierzyć, w przeszłości grzbiet był w dużej mierze wylesiony. Jedynie sam wierzchołek i stoki opadające do doliny potoku Baranie porastał las.

Wysoki i centralnie położony w Beskidzie Niskim szczyt stanowił w przeszłości znakomity punkt widokowy, tym bardziej że stała na nim wieża triangulacyjna, zbudowana przez Niemców w latach II Wojny Światowej (zawaliła się zimą 1999/2000). Panorama z niej obejmowała cały Beskid Niski, a także m.in. Tatry, Bieszczady i Połoninę Równą. W 2006 r. Słowacy wybudowali drewnianą wieżę widokową, która zawaliła się wiosną 2019 roku.

Po polskiej stronie granicy na Baranim stoi schron MPN (możliwość uzyskania pamiątkowej pieczątki Magurskiej Odznaki Terenowej), znajdują się tu drogowskazy pieszych szlaków turystycznych oraz tablica informacyjna.

Na Baranim co roku spotykają się mieszkańcy Olchowca ze Słowackimi przyjaciółmi.

WZGÓRZE 534
CHYROWA
MSZANA
ZYNDRANOWA
ŁĘKI DUKIELSKIE
IWLA
JASIONKA