Noc Świętojańska to starosłowiańskie święto, związane z letnim przesileniem słońca, znane również jako Noc Kupały. Ma ona charakter obrzędowy, związana z ogniem, wodą, płodnością i miłością. Tradycyjnym obrzędem w Noc Św. Jana było rozpalenie wielkich ognisk, wokół których tańczono i śpiewano co miało zapewnić szczęście i pomyślność.

W dniach 20 i 21 czerwca 2025 roku teren przy Pałacu w Dukli zamienił się w tętniącą życiem przestrzeń tradycji, kultury i dobrej zabawy. „Święto Nocki” przyciągnęło mieszkańców, turystów oraz miłośników regionalnych klimatów. Przez dwa dni uczestnicy mogli przenieść się w czasie, odkrywając uroki słowiańskich zwyczajów oraz muzyki inspirowanej kulturą Karpat.

Piątek pełen tradycji

Pierwszy dzień wydarzenia upłynął pod znakiem warsztatów i pokazów etnograficznych. Można było spróbować swoich sił w tkaniu krajek słowiańskich, pieczeniu podpłomyków, a także tworzeniu pisanek batikowych. Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz strojów średniowiecznych oraz tradycyjnych ubiorów łemkowskich i pogórzańskich.

Wieczorem scenę opanowały lokalne zespoły – Szarotka Duklanie oraz Kapela Drewutnia, a dzień zakończył się klimatycznym pokazem Teatru Ognia, który rozświetlił czerwcową noc i zachwycił publiczność.

Sobota – muzyka, wianki i magia nocy

Drugiego dnia nie zabrakło emocji. Zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa „Kwiat paproci”, która wciągnęła uczestników w świat legend i podań słowiańskich. Dzieci chętnie brały udział w animacjach i warsztatach wyplatania wianków, które zgodnie z tradycją w noc świętojańską puszczano na wodę.

Na scenie zagrali m.in.:
🎶 Kapela Duklanie
🎶 Hudacy
🎶 Dollars Brothers
🎶 Żmije

Każdy zespół porwał publiczność do tańca i śpiewu, tworząc niezwykłą atmosferę. W nocnym świetle rozpoczął się drugi pokaz Teatru Ognia, który ponownie zachwycił uczestników widowiskowym finałem wydarzenia, a zaprezentowany spektakl pt. „Magia Blasku” połączył w jedność śpiew, taniec i ogień.

Dziękujemy za wspólne świętowanie!

Nie mogło zabraknąć również stoiska promującego informację turystyczną. Z daleka nas można było rozpoznać za sprawą pięknych, kolorowych wianków na naszych głowach.

Odwiedzający nasze stanowisko mogli pozwiedzać miasto Duklę, Beskidzkie Muzea czy też być na szczycie góry Cergowej – dzięki okularom VR, czyli okularom do wirtualnej rzeczywistości, które pozwalają użytkownikom podróżować po najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych gminy Dukla. Największy zachwyt mieli oczywiście najmłodsi.

Dziękujemy serdecznie za wspólne świętowanie, że nas odwiedzacie, wspieracie i chwalicie! Wasze wsparcie dodaje nam wiatru w żagle. Zapraszamy do biura Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli od poniedziałku do soboty.

Razem stworzyliśmy niezapomniany klimat Święta Nocki 2025. To był czas pełen radości, spotkań, inspiracji i wspólnego pielęgnowania naszych korzeni.

Do zobaczenia niebawem na Dniach Dukli !

Comments are closed.