Olchowiec położony w Beskidzie Niskim to kraina niezwykła, w której nie można przejść obojętnie obok przeszłości. Są to góry, w których można się zakochać. Beskid Niski to nie tylko zalesione zbocza i rozległe doliny. To także piękna, nad wyraz dzika przyroda, cebulaste kształty hełmów drewnianych cerkwi, omszałe ze starości , wypłukane deszczem kamienne kapliczki, mieniące się kolorami uduchowione postacie na ikonach, niedzielne śpiewy wypełniające świątynie. To doliny ze zdziczałymi sadami – miejsca, do których życie dawnych mieszkańców nie wróciło…. To wszystko tworzy czar Łemkowszczyzny. Barwny, tajemniczy, orientalny, intrygujący.
“Zobaczyć Beskid Niski – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją” to projekt, który został zrealizowany na terenie Gminy Dukla – w Olchowcu. Stworzono w Beskidzie Niskim ścieżkę, przystosowaną dla osób z niepełonsprawnością wzroku. Długość ścieżki to ok. 4,5 km drogami szutrowymi, dostępnymi dla osób starszych, jak i z niepełnosprawnościami.
Olchowiec to piękne pejzaże, ciekawa historia, zabytkowa cerkiew z wyjątkowym kamiennym mostkiem, zabytkowa łemkowska chyża, szlaki turystyczne, w tym ciekawa ścieżka przyrodniczo-historyczna “Olchowiec” z mobilnym przewodnikiem na telefon, działającym w trybie offline (aplikacja beFOGG). To Kermesz. To też ludzie, mieszkańcy – serdeczni i pomocni.
I właśnie w Olchowcu powstał szlak dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Szlak ten wyposażony jest w urządzenia, które w połączeniu ze specjalną aplikacją pokierują dalej, a także przybliżą historię, kulturę i przyrodę regionu. Projekt zrealizował GOPR Bieszczady. Jest to pierwsza tego typu typu trasa w Polsce.
Jak trzeba się przygotować do zwiedzania Olchowca szlakiem Zobaczyć Beskid Niski? Co zainstalować? poniżej kilka cennych uwag dla wszystkich którzy wybiorą się na szlak w Olchowcu:
szlak składa się z 18 punktów i oparty jest na urządzeniach Totupoint;
na początku ścieżki czyli w centrum Olchowca nie ma zasięgu telefonu komórkowego, czyli nie ma też Internetu, dlatego najlepiej zainstalować sobie wcześniej aplikację Totupoint (linki poniżej);
jak działa aplikacja? uruchamiamy ją na początku ścieżki, włączamy bluetootha i telefon nam znajduję urządzenie. Urządzenie to wydaje dźwięk, charakterystycznymi dzwonkami i nazywa punkt. Cała informacja jest przekazywana na telefon i możemy tekst audiodeskrypcji odsłuchać/odczytać na żywo.
jako, że kilka znaczników znajduję się poza zasięgiem, wyświetlany tekst na smartfonie jest czytany przez syntezator, natomiast jeśli jesteśmy online możemy wysłuchać głosu lektora;
wybierając się na trasę można wcześniej na telefon zgrać sobie mp3 każdego punktu i samemeu odtwarzać nagranie przy każdym przystanku, gdy nie ma zasięgu – naprawdę warto posłuchać głosu Pani Sylwii;
tutaj mamy link do wszystkich punktów: http://www.totupoint.pl/strona.php…
tam wchodzimy w punkt i klikamy posłuchaj audiodeskrypcji, klikając na 3 kropeczki z prawej strony możemy nagranie pobrać.
- na Androida https://play.google.com/store/apps/details…