Szlak Rowerowy Gminy Dukla

Szlak Rowerowy Gminy Dukla

Szlak rowerowy Gminy Dukla

Szlak oznaczony kolorem niebieskim jest pętlą 42 km. Zaczyna się i kończy w Dukli na ul. Trakt Węgierski, przy Informacji Turystycznej na dworcu autobusowym. Prowadzi przez centrum historyczne Dukli, Cergową, Zboiska, Wietrzno, Łęki Dukielskie, przysiółki Łęk Dukielskich: Myszkowskie i Pałacówkę, Teodorówkę, Iwlę, Chyrową, z której wraca przez Iwlę, Teodorówkę do Dukli.

przewodnik szlak rowerowy Gminy Dukla
Przewodnik pdf

 

Szlak rowerowy Wokół Grodziska w Wietrznie

 Szlak rowerowy Wokół Grodziska w Wietrznie

Tablica szlak Wokół Grodziska w Wietrznie

Szlak rowerowy “Wokół Grodziska” to zróżnicowana sieć tras położona w rejonie Wietrzna i Bóbrki na północ od Dukli, na który składa się główny szlak zielony  oraz kilka krótkich łączników w kolorach: żółtym, czerwonym i czarnym.

Główny szlak oznakowany jest kolorem zielonym i tworzy pętlę 12 km. Swój początek i koniec ma przy Domu Ludowym w Wietrznie. Szlak rowerowy prowadzi przez malownicze zakątki wsi Wietrzno, leśnymi drogami, w pobliżu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce, śladami średniowiecznego grodziska obronnego datowanego na X-XII wiek, przez ciekawe punkty widokowe, farmę wiatrakową, z powrotem do centrum Wietrzna lub do niebieskiego Szlaku Rowerowego Gminy Dukla. 

Wietrzno to najstarsza wieś w gminie Dukla położona w dolinie Jasiołki, oddalona 5 km od Dukli, przy drodze z Dukli do Zręcina. Ślady człowieka przebywającego na tym terenie pochodzą z epoki neolitu (4 tys.-2 tys. lat p.n.e.), późniejsze z epoki brązu i żelaza (1300- 400 lat p.n.e.) oraz z okresu wpływów rzymskich (I-IV w. n.e.). W lesie  między przysiółkami Banią, a Łazami znajduje się ciałopalne cmentarzysko kurhanowe. W okresie wczesnośredniowiecznym istniał tu gród obronny, będący osadą typu miejskiego, datowany na X-XII w. Najwcześniejsza wzmianka o Wietrznie pochodzi z 1227 roku. Wieś była własnością cystersów z Koprzywnicy. Podarował ją opactwu Mikołaj Bogoria. Jak wskazują dokumenty miejscowość była bardzo dobrze zagospodarowana (były tu dwa folwarki, młyn na Jasiołce, stawy rybne i karczma).W 1345 roku król Kazimierz Wielki wyznaczył tędy drogę dla kupców z Biecza przez Żmigród, Sanok i dalej na wschód. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia odkryto tu „olej skalny”-  ropę naftową, powstały kopalnie czynne do dziś. Od 1888 roku działała tu, przeniesiona z Ropianki,   zawodowa szkoła nafciarska – Praktyczna Szkoła Wiercenia Kanadyjskiego.  Z Wietrzna pochodził Kazimierz Chłędowski, pisarz, publicysta, polityk i i minister Galicji w rządzie austriackim w Wiedniu. W czasie II wojny światowej Wietrzno było ośrodkiem ruchu oporu. Istniało tu tajne nauczanie i konspiracja zbrojna. Na uwagę zasługuje XVIII w. kościółek drewniany pw. św. Michała Archanioła z późnobarokowym wystrojem, stojący malowniczo na wzniesieniu w otoczeniu starodrzewów. W kościele znajduje się uznawany za cudowny obraz Matki Boskiej Anielskiej, który według podań przywędrował z Węgier. Z obrazem związana jest śpiewana w wietrzniańskim kościele pieśń religijna „Cudowna Matko Łask Wszelakich”.

Szlak zielony prowadzi drogą asfaltową w rejon Sośniny, gdzie rozpoczyna się właściwa wielka pętla. W rejonie przysiółka Myszkowskie szlak ten łączy się z niebieskim Szlakiem Rowerowym Gminy Dukla.  W tamtym rejonie znajduje się kilka ciekawych punktów widokowych oraz farma turbin wiatrowych.

Z Myszkowskiego szlak kieruje się w rejon wzgórza Dzwonnicka, który omija traweresem aż do tzw. drogi kopalnianej. Odcinek drogi kopalnianej to dobrze utwardzona stara droga prowadząca w kierunku najstarszej na świece kopalni ropy naftowej w Bóbrce, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza i czynna do dzisiaj kopalnia. Obiekt ten jest unikalny w skali światowej. Na powierzchni ok. 20 ha zgromadzono unikatowe eksponaty będące bogactwem XIX-wiecznej wiedzy inżynierów i techników. Dzięki działaniom Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassy-Zrenckiego ta część Polski stała się kolebką światowego przemysłu naftowego. Muzeum powstało w 1961 roku w celu ochrony reliktów industrializacji i dla ocalenia  dziedzictwa naftowego poprzez ochronę przed zniszczeniem autentycznych budynków, maszyn, urządzeń, narzędzi i dokumentów o polskim przemyśle naftowym. Najcenniejszymi eksponatami są kopanki ropne z XIX w. „Franek” i „Janina”, które nadal produkują olej skalny. Zabytkami z czasów Ignacego Łukasiewicza jest ufundowany przez niego kamienny obelisk upamiętniający datę założenia tej kopalni, tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, warsztat i kuźnia kopalni Bóbrka. Ponadto na terenie muzeum znajduje się zrekonstruowana wiertnica ręczna, stacja paliw CPN oraz wiele innych maszyn i urządzeń służących do wydobycia ropy naftowej.

Szlak jednak omija samo muzeum i wspina się na najwyższe wzniesienie na szlaku – Grodzisko 426 m n.p.m. Na szczycie znajduje się mała polanka z drewnianą wiatą i miejsce na odpoczynek. Z lesistego wzgórza Grodzisko szlak prowadzi dalej w dół przez stary wczesnośredniowieczny gród obronny.

Osada Wietrzniów stanowi dobrze zachowany poczwórny pierścień wałów i fos obronnych, świadczących o potędze grodu. Obiekt ma kształt wrzecionowaty. Stanowi go teren właściwego grodu od strony wschodniej, tj. stromej skarpy. Ma on wymiary 90×70 m. Dochodzą do niego łukowate wały, poprzedzone fosami, trzech podgrodzi. Łączna długość grodziska wynosi 150 m. Na szczycie, na zachód od grodziska znajduje się kopiec, prawdopodobnie pozostałość po punkcie obserwacyjnym “straży”. Mogła tu kiedyś być wieża, z której obserwowano okolicę. Wały grodziska były konstrukcji drewniano-ziemnej. Gród miał dwie fazy istnienia w okresie wczesnośredniowiecznym w X-XI i XII wieku. Ślady popiołu świadczą, że uległ pożarowi. W okolicach grodziska odnaleziono wiele archeologicznych pamiątek z epoki neolitu, brązu i żelaza, okresu wpływów rzymskich, jak i z okresu wczesnośredniowiecznego istnienia grodu obronnego.

Z grodziska szlak prowadzi poprzez wały obronne i dochodzi do kolejnej kopalnianej drogi. Odcinek przez wały ze względów bezpieczeństwa jest odcinkiem jednokierunkowym, aż do drogi asfaltowej. Dalszy odcinek to powiatowa droga, szlak znów wchodzi w zabudowę Wietrzna, ale omija centrum i poprzez malowniczy wąwzów wspina się w kierunku Grodziska, które jednak trawersuje południowymi stokami i prowadzi dalej do przysiółka Sośnina. Tutaj wielka pętla kończy się łącząc z odcinkiem z centrum wsi.

Dodatkowe odcinki łącznikowe pozwalają na modyfikację dużej pętli i tak spod Dzwonnickiej można szybko zjechać żółtym szlakiem do drogi kopalnianej lub odwrotnie – dł. odcinka 800 m.

Kolejny żółty wariant to skrót z drogi kopalnianej trawersem pod Wyszowcem do węzła szlaków na skraju lasu przy miejscu piknikowym – dł. odcinka 900 m.

Jadąc tym odcinkiem w odwrotną stronę można wybrać jeszcze inny wariant przez Wyszowiec czarnym szlakiem, który jest trasą jednokierunkową ze względu na bardzo stromy zjazd.

Z węzła na skraju lasu /miejsce piknikowe wychodzi również czerwony szlak przez tzw. Potoki prowadzący na punkt widokowy na Myszkowskim, gdzie łączy się z wielką zieloną pętlą. Ten szlak jest na dolnym odcinku bardzo wymagający, gdyż prowadzi wąską ścieżką nad wąwozem i pokonuje w bród niewielki, ale stromy potok w wąwozie – dł. odcinka 1,5 km.

Kolejny żółty łącznik to szlak z rejonu wałów pod Grodziskiem do szlaku zielonego powyżej wąwozu, dzięki czemu omija się jednokierunkowy odcinek “wałowo-grodowy” i drogę asfaltową – dł. odcinka 300 m.

Z kolei żółty odcinek szlaku z centrum wsi przez tzw. Krówkę na Sośninę to alternatywa dla asfaltowego odcinka początkowego odcinka zielonej pętli, gdyż żółty wariant prowadzi starą polną drogą wśród pól, łąk i zadrzewień i łączy się z zielonym szlakiem nieopodal głównego węzła na Sośninie – dł. odcinka 1 km.

W Łękach Dukielskich na przysiółku Myszkowskie przy wiatrakach, można skręcić w prawo i dojechać do niebieskiego Szlaku Rowerowego Gminy Dukla.

Zapraszamy na szlak wszystkie osoby, które chcą aktywnie spędzić czas: nordic walking, bieg, rower, spacer oraz tych, którzy w leśnej gęstwinie chcą się wyciszyć i znaleźć spokój od dnia codziennego.

Szlak Wokół Grodziska w Wietrznie - profil

Szlak czerwony MTB Przez Franków

Szlak czerwony MTB “Przez Franków”

    Wietrzno – Łazy – Zboiska – Pałacówka

/do szlaku niebieskiego/

Długość szlaku czerwonego: 8,5 km

Szlak czerwony MTB “Przez Franków” to atrakcyjna trasa dedykowana miłośnikom kolarstwa górskiego o zmiennym profilu i zmiennej nawierzchni. Powstała przy współpracy Gminy Dukla i Nadleśnictwa Dukla. Rozpoczyna się w Wietrznie przy Domu Ludowym i prowadzi przez przysiółek Wietrzna Banię, Zboiska, Duklę, Nadole, a kończy się na węźle z gminnym szlakiem niebieskim na drodze Teodorówka – Pałacówka w okolicach Wzgórza 534. Trasa w większości prowadzi przez tereny leśne. Mijając siedzibę OSP Wietrzno szlak skręca w lewo kierując się w stronę zabytkowego drewnianego kościoła z XVIII w. pw. św. Michała Archanioła. Po pokonaniu 200 m szlak skręca w prawo i dróżką po “płytkach” prowadzi do drogi asfaltowej. Skręcając w lewo znaki kierują do kolejnej drogi asfaltowej Wietrzno – Kobylany. Trasa skręca w prawo w drogę wśród zabudowań, prowadzącą do Łęk Dukielskich. Po około 500 m skręcając w lewo rozpoczyna się droga szutrowa. Po 1 kilometrze szlak skręca w prawo w polną drogę prowadzącą w teren leśny. Trasa prowadzi w pobliżu potoka, który trzeba pokonać w bród. Zjeżdżając w Zboiskach ze wzniesienia przy leśniczówce szlak przecina się z żółtą trasą “Przez Łazy”, prowadząc dalej przez mostek i odbijając w prawo przez teren leśny

Szlak na polanie delikatnie odbija w prawo wprowadzając w kolejny leśny kompleks. Dalej prowadzi w pobliżu najwyższego wzniesienia w Dukli – Frankowa, na którym w latach 60. i 70. XX znajdowała się skocznia narciarska. Została ona zbudowana w drugiej połowie lat 60. XX wieku przez lokalna firmę Zakład Naprawczy Mechanizacji Rolnictwa w Dukli oraz w dużej mierze dzięki inicjatywie i determinacji Tadeusza Ciuły, Stanisława Habrata oraz wkładowi pracy młodzieży. W końcu lat 60. i w latach 70. XX wieku bardzo często korzystano ze skoczni K30 i organizowano na niej lokalne konkursy skoków narciarskich, organizowano nawet lokalne turnieje czterech skoczni, które obejmowały także obiekty w Sanoku, Iwoniczu – Zdroju i Zagórzu. Ówczesny rekord skoczni wynosił 35 m. W kolejnych latach obiekt ten został jednak zniszczony przez wandali, którzy zdemolowali wieżę sędziowską i drewniany najazd. Pierwszy konkurs odbył się w 1968 r., natomiast ostatni rozegrał się w 1980 roku. Skoczkowie dukielscy to m.in.: Leszek Zając, Kazimierz Wójcik, Stanisław Malczewski, Bogdan Głód.

Szlak żółty przez Łazy

Bez nazwyszlak przez łazy

Wietrzno – przysiółek Łazy – Zboiska/ do szlaku niebieskiego/

Długość szlaku żółtego: 5,3 km

Drogi leśne – 3,7 km

Drogi szutrowe – 1 km

Drogi asfaltowe – 0,6 kmSzlak żółty Wietrzno przez Łazy do Zboisk

Szlak rozpoczyna się w centrum Wietrzna obok Domu Ludowego przy węźle ze szlakiem zielonym “Wokół Grodziska”. Początkowo kieruje się ścieżką w stronę zabytkowego drewnianego kościoła, a następnie dróżką po tzw. “płytkach” prowadzi koło cmentarza  do szlaku zielonego, który skręca na Sośninę.

Dalej szlak prowadzi drogą asfaltową na tzw. “Folwark“, gdzie krzyżuje się z gminnym szlakiem niebieskim i po przekroczeniu drogi gminnej Wietrzno-Łęki Dukielskie kieruje się asfaltową, wiejską drogą na południe. Po ok. 0,5 km droga asfaltowa skręca, a szlak dalej prosto po drodze gruntowej prowadzi poza zabudowę wiejską w stronę przysiółka Łazy. Odcinek śródpolny jest bardzo atrakcyjny ze względu na urozmaicony teren oraz piękne widoki jakie pojawiają się w wielu miejscach. Po pokonaniu niewielkiego zadrzewionego obniżenia szlak dalej dociera do asfaltowej drogi w przysiółku Łazy i drogą poprzez las schodzi w dół.

W pobliżu ostatniego domu można zjechać zielonym szlakiem łącznikowym, który prowadzi przez kurhany do czerwonego szlaku MTB „Przez Franków”. Ostatnie kilkaset metrów szlaku żółtego to płaski teren doliny Jasiołki.

Trasa kończy się na węźle z gminnym szlakiem niebieskim na drodze Zboiska – Wietrzno.

Szlak żółty to trasa, na której suma przewyższeń to 119 m ze średnim nachyleniem podjazdu wynoszącym 4% oraz średnim nachyleniem zjazdu – 5,2%.

Szlak żółty przez Łazy - profil

Szlak zielony Przez Centrum

Szlak zielony “Przez Centrum”

Wietrzno – rzeka Jasiołka – Równe -Lubatówka 

Długość szlaku: 4,4 km

Drogi szutrowe: 0,4 km

Drogi asfaltowe: 3,95 km

Most linowy: 0,05 km

Szlak rowerowy “Przez Centrum” oznaczony kolorem zielonym. Odcinek łączący Szlak Rowerowy Gminy Dukla (niebieski) z Transgranicznym szlakiem Rowerowym “Beskidzkie Muzea”. 

Rozpoczyna się w Wietrznie, przy drodze powiatowej, na rozwidleniu dróg, na wschód drogą szutrową, w kierunku rzeki Jasiołka i miejscowości Równe. Pierwsza część szlaku przebiega przez most linowy łączący Wietrzno i Równe. Zjeżdżając z kładki nad rzeką prowadzi ulicą Dworską do drogi międzynarodowej S19 i biegnie dalej przez wieś Równe, ulicą Długą, aż do Lubatówki.

Trasa kończy się na skrzyżowaniu z Lubatówką, gdzie dalej można już poruszać się Transgranicznym Szlakiem Rowerowym “Beskidzkie Muzea”

U W A G A ! 

Kładka na rzece Jasiołka – most linowy, łącząca miejscowość Równe z Wietrznem została ZAMKNIĘTA. W związku z toczącym się postępowaniem administracyjnym dotyczącym kładki, a w szczególności jej stanu technicznego, który stwarza niebezpieczeństwo dla użytkowników Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krośnie wydał DECYZJĘ ZAKAZUJĄCĄ KORZYSTANIA Z KŁADKI.  Dalsze losy będą zależne od ekspertyzy technicznej dotyczącej stanu kładki, którą nakazał PINB w Krośnie sporządzić właścicielom tj. Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie zlewnia w Jaśle oraz prywatnym współwłaścicielom. 

W związku z tym odcinek szlaku rowerowego nad rzeką Jasiołką, prowadzący przez most linowy zostaje ZAMKNIĘTY !!! Z punktu gdzie szlak się rozpoczyna, aby dostać się do miejscowości Równe można zrobić objazd:

  • na północ – drogą powiatową, dalej przez wieś Wietrzno, na pierwszym skrzyżowaniu w prawo, przez most, w kierunku drogi międzynarodowej S19, na której obrać kierunek południowy już drogą główną do Równego,
  • na południe – w kierunku Dukli, przez Wietrzno, Zboiska,  drogą międzynarodową S19 obrać kierunek północny już do Równego. 
Trasa nr 1 – Czerwony szlak rowerowy

Trasa nr 1 – Czerwony szlak rowerowy

Dukla – Trasa nr 1 Gminy Dukla - czerwony szlakTylawa – Dukla

(dla rowerów turystycznych)

Dukla -Teodorówka – Iwla – Chyrowa – Mszana – Tylawa – Trzciana – Pustelnia św. Jana z Dukli – Lipowica – Dukla

Długość szlaku: ok. 40 km

Początek trasy na przystanku PKS w Dukli (w Dukli można zobaczyć: 12 zabytkowych kamieniczek w czworobocznej zabudowie rynku, ratusz z ok. 1611 r., kościół parafialny pw. Marii Magdaleny późnobarokowy z wystrojem wnętrz w stylu rokoko, kościół OO. Bernardynów z relikwiami św. Jana z Dukli, pomnik św. Jana z Dukli i Ojca św. Jana Pawła II, Muzeum Historyczne – Pałac (obejmujące pałac magnacki Mniszchów XVIII w. z dwiema oficynami, park w stylu francusko-saskim), ruiny synagogi żydowskiej z 1758 r, ruiny browaru z XVIII w., cmentarz wojenny z I-szej i II-giej wojny światowej).
Dukla – Teodorówka (1-szy km)
Z przystanku PKS jedziemy ul. Trakt Węgierski, przy kościele farnym skręcamy na ul. Mickiewicza, po prawej stronie widoczna pod lipą XIX w. kapliczka św. Barbary, ul. Mickiewicza łączy Duklę z Teodorówką (tu oglądać możemy jeszcze stare, drewniane chałupy).
Teodorówka – Iwla (5-ty km)
zbliżamy się do Iwli, po prawej stronie ścieżki widać Franków (wzgórze 534) z bielącym się na szczycie pomnikiem ku czci poległym żołnierzom czechosłowackim, jedziemy przez “Dolinę Śmierci” miejsce krwawych walk we wrześniu 1944 r. podczas operacji dukielsko-preszowskiej (w czasie której zginęło wiele tysięcy żołnierzy radzieckich, czechosłowackich i niemieckich).
Iwla – Chyrowa (8-my km)
Na trasie możemy podziwiać piękne widoki: po prawej stronie góra Dania (696 m n.p.m.), po lewej Chyrowa (694 m n.p.m.), po prawej znajduje się stacja narciarska Chyrowa-Ski  wyciąg narciarski: dł. 900 m., 400 m i 100 m, po lewej w dolinie drewniano-murowana cerkiew z II-giej połowy XVIII w. z cennym ikonostasem.
Chyrowa – Mszana skrzyż. (11-ty km)
Z Chyrowej jedziemy w kierunku Mszany skrzyżowanie (w pobliżu po lewej rezerwat “Igiełki”- naturalne stanowisko cisa pospolitego).
Mszana skrzyż. – Tylawa (18-ty km)
Z Mszany skrzyż. jedziemy do Mszany, mijamy stare łemkowskie chyże, krzyże przydrożne, wjeżdżamy w “księżycowy” krajobraz po PGR-owskiego gospodarstwa rolnego, jesteśmy w Tylawie (warto tu zobaczyć cerkiew murowaną z 1787 r, w niej odrestaurowany ikonostas, obecnie parafia rzymsko-katolicka).
Możemy też pojechać w kierunku Zyndranowej (5km – trasa nie oznakowana), aby obejrzeć Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej: zabytkowe, drewniane zabudowania z 1860 r., przedmioty codziennego użytku, przydrożne krzyże.
Tylawa-Trzciana (26-ty km)
Kierując się w kierunku Trzciany mijamy Górę Piotruś (728 m n.p.m.), możemy również zboczyć w kierunku Jaślisk (trasa nie oznakowana) obejrzeć rezerwat “Przełom Jasiołki”- obejmujący północne stoki wzgórza Ostra (687 m n.p.m.), które zachowały drzewostan w klasycznym układzie piętrowym, nie zbaczając w kierunku Jaślisk z Tylawy dojeżdżamy do Trzciany. Za wsią w lewo kierujemy się do Pustelni św. Jana z Dukli (1,5 km) od głównej drogi, na wzgórzu Zaśpit znajduje się kościółek, grota z figurą św. Jana z Dukli oraz cudowne źródełko – miejsce to po kanonizacji bł. Jana na świętego, którego dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II w 1997 r. odwiedza tysiące pielgrzymów z całego świata.
Możemy pojechać w kierunku Zawadki Rymanowskiej (trasa nie oznakowana), warto zobaczyć cerkiew drewnianą z 1855 r. z pięknym ikonostasem, kaplicę murowaną z 1855 r. (obecnie parafia rzymsko-katolicka).
Trzciana – Nowa Wieś – Lipowica (34-ty km)
W Nowej Wsi mijamy rezerwat “Cisy”, na zachodnim zboczu Góry Cergowej i rezerwat “1000-lecia na Górze Cergowej z zachowanym w stanie nie zmienionym fragmentu wielogatunkowego, naturalnego lasu mieszanego z przewagą buczyny karpackiej.
Lipowica- Dukla (37-my km)
Z Lipowicy dojeżdżamy do Dukli, po lewej stronie widzimy żydowskie cmentarze z XVIII i XIX w, wjeżdżamy na ul. Kościuszki (koło tartaku), stąd na dukielski rynek.

Trasa nr 2 – Zielony szlak rowerowy

Trasa nr 2 – Zielony szlak rowerowy
(dla rowerów górskich)  

Mszana skrTrasa nr 2 Gminy Dukla zielony szlakzyżowanie  – Ropianka – Olchowiec – Wilsznia – Smereczne – Tylawa skrzyżowanie z drogą do Mszany

Długość szlaku: ok.15 km

Początek trasy na skrzyżowaniu w Mszanie, jedziemy w kierunku Olchowca później na Ropiankę obejrzeć rezerwat “Wadernik” utworzony w celu ochrony naturalnego stanowiska cisa pospolitego oraz unikatowych roślin jak np. storczyk szerokolistny, wawrzynek wilcze łyko, znajduje się tu również studencka chatka klubu turystycznego z Warszawy (czynna sezonowo).

Ropianka- Olchowiec (5-ty km)
z Ropianki jedziemy do Olchowca, jest to niewielka wioska łemkowska położona w dolinie rzeki Wilszni u podnóża Baraniego, Jasieniowa, północnego ramienia Kurego i górującego Horbu. Przy drodze prowadzącej w górę potoku Olchowczyk stoi zabytkowa cerkiew pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja, do której dochodzi się przez zabytkowy, kamienny mostek. Możemy pojechać na Kolonię Olchowiec i zobaczyć prywatne muzeum Pana Kiełbasińskiego w łemkowskiej, dawnej chyży Michała Gabło,
Olchowiec- Wilsznia-Smereczne- Tylawa skrzowanie (14-ty km)
Jadąc z Olchowca w kierunku Tylawy mijamy miejsca po wysiedlonych wsiach łemkowskich: Wilszni – pozostały tylko po niej zarysy cmentarza przycerkiewnego, a następnie wsi Smereczne, położonej w dolinie rzeki Smerczanki (w okresie II-giej wojny światowej funkcjonowała tutaj strażnica Grenschutzu, w jej budowie Niemcy wykorzystali nagrobki przywiezione z kirkutu z Dukli.
Dzisiaj możemy oglądać tylko resztki murów), mijamy dzwonnicę upamiętniającą dawnych mieszkańców wsi, ze Smerecznego dojeżdżamy do Tylawy i szosy prowadzącej na Przełęcz Dukielską, tu skręcamy na lewo i asfaltem jedziemy w kierunku Dukli.

Trasa nr 3 – Niebieski szlak rowerowy

Trasa nr 3 – Niebieski szlak rowerowy
(tylko dla rowerów górskich)

MszaTrasa nr 3 Gminy Dukla szlak niebieskina skrzyżowanie – Chyrowa – Pustelnia św. Jana z Dukli – Dukla

 Długość szlaku: ok. 2km

Trasa rozpoczyna się na skrzyżowaniu w  Mszanie, skąd jedziemy lasem, po prawej stronie mamy rezerwat “Igiełki”, dojeżdżamy do czerwonego górskiego szlaku PTTK- głównego szlaku beskidzkiego (stąd czerwonym szlakiem dla pieszych możemy dojechać do Pustelni św. Jana (szlak czerwony) i zboczem góry Chyrowej do Dukli (szlak żółty).
 

Transgraniczny Szlak Rowerowy Beskidzkie Muzea

znak beskidzkie muzeaTransgraniczny Szlak Rowerowy “Beskidzkie Muzea”

Krosno – Odrzykoń – Żarnowiec – Kopytowa – Bóbrka – Dukla –  Olchowiec – Zyndranowa – Barwinek – Świdnik – Stropkov – Medzilaborce – przejście graniczne Jaśliska- Czeremcha – Rymanów – Miejsce Piastowe – Krościenko Wyżne – Krosno

Szlak Beskidzkie Muzea

Długość szlaku: pętla o długości 321 km – 235 km strona polska + 86 km strona słowacka

Drogi asfaltowe – 76 %
Drogi szutrowe – 12 %
Drogi polne – 12%
Więcej informacji o szlaku: http://www.beskidniski.org.pl/rowery/index.php