Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli i Stowarzyszenie Dukla OdNowa serdecznie zapraszają na wykład Pani Joanny Puchalskiej “Rokokowa Pani Amalia i dukielskie lustra” połączone z pokazem broni z kolekcji Damiana Plajstka. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum w dniu 7 grudnia (wtorek) 2021 roku o godz. 17:00. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książek Joanny Puchalskiej.

Joanna Puchalska – historyk sztuki, tłumaczka, a także publicystka związana z miesięcznikiem „wSieci Historii”. Jest autorką książek koncentrujących się głównie na tematyce historii wschodniej Polski i Kresów. Do jej publikacji należą takie książki jak „Dziedziczki Soplicowa” i „Kresowi Sarmaci”, a także „Polki, które zadziwiły świat” oraz „Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice”. Historia przodków Joanny Puchalskiej jest niezwykle fascynująca, jako że jest prawnuczką ostatnich właścicieli Czombrowa na Nowogrodczyźnie – majątku, który uważany jest za pierwowzór Soplicowa, dworu opisanego w „Panu Tadeuszu” przez samego Adama Mickiewicza.

W książce „Polki, które zadziwiły świat” (2016), autorka przybliża czytelnikom sylwetki przedstawicielek naszego narodu, które na przestrzeni wieków osiągnęły ogromny sukces w różnych dziedzinach, stawiły czoła przeciwnościom losu i zawstydziły swoimi dokonaniami niejednego mężczyznę. W publikacji zatytułowanej „Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice” z 2017 roku Joanna Puchalska powraca do motywu kobiety w historii, tym razem jednak opisując prawdziwe polskie femmes fatales, żyjące od czasów panowania rodu Jagiellonów, po czasy współczesne. Wśród bohaterek książki są morderczynie, oszustki, agentki obcych wywiadów i zdrajczynie.

Joanna Puchalska została w 2011 roku wyróżniona przez kapitułę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przyznającą Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza, za emitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia cykl audycji „Droga do Soplicowa”, który współtworzyła z Anną Lisiecką.

Comments are closed.